Přátelství až za hrob

13. ledna 2010 v 12:51 | Hubert |  Příběhy bez konce... aneb začátek taky nehledej
Povím vám příběh z doby, která není tak daleko od té, ve které čtete tyto řádky. Příběh o drogách, starých poutech a přátelství až za hrob. Iggy, Miloš, Dominik a Filip. Čtyři středoškoláci, kteří se baví svérázným způsobem. Chlast, cigarety a hulení. To je jejich Rock'n'Roll. To je jejich anarchie.
Znají se dlouho nebo krátce. Na tom vůbec nezáleží. V tuto chvíli mají svůj svět, který si sami ovládají. Nebo si to aspoň myslí.
"Zítra je škola? Tak dneska chlastat nebudem... Hulit se dneska bude... jedině hulit..." povídá Filip Iggymu. Iggy jen lehce pohnul hlavou a souhlasně se usmál. Filip ani nečekal odpověď a rovnou vytáčel číslo na Dominika. "Sorry borci, dneska se zkouřím s kámošema ze třídy." zazněla Dominikova odpověď na otázku jestli bude ve škole shánět nějaký hulení. Odpověď Dominika oba trochu rozhodila. Ale nakonec se shodli že se budou plašit až v případě že nepůjde ani Miloš. "Kdyby nešel Miloš tak sme v hajzlu. Já ve dvou hulit nebudu." otáčí se Filip na Iggyho. "To já se ve dvou klidně zkouřím." reaguje Iggy. "Však já taky ty vole. Jenom sem nechtěl vypadat jak troska.". Oba se smějí Filipově logice. Miloš nebere telefon a tak se začínají řešit finance. "Hele dlužíš mě ještě těch šest pětek nebo ne?" ptá se Filip Iggyho. "Hochu tak to já nevim, ale mám dojem že sem ti to ještě nedával." odpovídá Iggy. Jejich rozhovor je silně poznamenán měsícem každodenního hulení. "Ok. A byla by možnost že bys mě ty dnešní slože na trávu zacáloval? Sem totiž švorc jak prostitutka v důchodu." zajímá se Filip. "No problemo. Nějaký prachy splaším. Buď řeknu otcovi, nebo vykradu trafiku." směje se Iggy. "Trafiku? Ty seš vůl." povídá Filip se stejným smíchem. "No jistě. Mám to naplánovaný. Šlohnu tam kilo, skleněnku a tři kusovky. Pokud teda nevyjde ten první plán." Oba se tomuto nápadu nahlas smějí. Opět volají Milošovi, který jim oznamuje že nemá peníze, ale zhulit by se šel s chutí. Takže se dohodli že koupí trávu pro tři za kilo. Dají pár skel a bude pohodička.
Jenže neví od koho pořešit. Jeden dealer s tím před pár dny seknul, druhej nebere telefon a tak přichází na řadu Filipův brácha, kterej něco málo u sebe má. Chvíli se cuká, ale pak pod nátlakem povolí. Nabije si sklo a zbytek jim za stovku prodává. Poté co odešel se všichni tři shodli že Filipův brácha celkem prodělal, protože to co jim dal bylo minimálně za stopade. A ne jen za kilo.
Naše trojice si venku v klidu pohuluje ve výklenku za Filipovým barákem. Probírají možnosti snadného zisku, nevýhody sněhové pokrývky, která pohltila jejich rodné město a fázi zkouřenosti, ve které se nachází. Do toho všeho jim volá Dominik a ptá se kde jsou. Filip s ním domluvil sraz a pomalu tam zamířili. Dominik přišel a nikdo ani nenaznačil že by někomu vadilo že se na ně Dominik vykašlal a šel se zkouřit s jinýma. Jednoduše se nabilo další sklo a hulilo se dál i s Dominikem. A to mu plánovali říct že kupovali za dvě kila a že pokud chce hulit tak jim musí dát pade. Nakonec na žádné finance nepadla řeč a vyrazili na své oblíbené místo kousek za městem.
Tam je Filipovi slušná zima. A tak začíná polemizovat o smrti. Miloše napadlo že pokud Filip umře dřív než on tak se mu zjeví a řekne mu jaké to po smrti je. Do toho se přidává Iggy a oznamuje Filipovi že až umře tak chce od něj pozvánku na pohřeb. Všichni včetně Dominika se domlouvají že pokud Filip Milošovi řekne že to je po smrti lepší než v životě tak všichni postupně spáchají sebevraždu. Ale až kolem pětadvaceti, aby po smrti byli pořád dostatečně mladí. "Ty vole... představte si ty kurvy a mraky hulení co tam bude." zasnil se Filip.
Po pár letech kdy každý žil svůj život a kámoši se už tak často nevídali přišel Iggymu dopis. Bylo to úmrtní oznámení. Filip zemřel na AIDS.
Iggy, Miloš a Dominik si dali sraz den před pohřbem ve své kdysi oblíbené hospodě.
Iggy se stal tím čím nikdy nechtěl být. Dělal automechanika v servisu.
Miloš přešel na tvrdší drogy a prodával v trafice.
Dominik jezdil s kamionem a byl HIV pozitivní, Miloše a Iggyho to dostalo.
Miloš začal vyprávět co se mu stalo noc před tím než mu Filipův brácha volal že Filip je po smrti. "Trochu sem blbnul a z nudy si dal pár houbiček. Stav sem měl naprosto pohodovej a později v noci sem se chystal spát. Když v tom jsem slyšel hlas, který volal "Miloši! Miloši! Je to tu pohodex!". Byl to Filipův hlas. Jenže sem si myslel že je to tím že sem zhoubovanej a kašlal sem na to. Ráno se proberu a volá Zdenál (Filipův brácha) že Filip umřel na AIDS.". Všichni si vzpoměli na dávno promlčenou dohodu že pokud Filip zemře první, tak Milošovi poví jaký to po smrti vlastně je.
"Máte tady sebou to úmrtní oznámení? Chcu si něco ověřit." ptá se kluků Iggy. Oba se na něj podívali jako na blázna. "Ty vole Iggy... žádný úmrtní oznámení se nerozesílalo. Filipovi rodiče z toho byli tak v háji že musel Zdenál obvolat všechny Filipovi známí sám." po chvíli Iggymu odpovídá Dominik. "Tak proč sem ho já dostal?." trochu v šoku reaguje Iggy.
Po pár měsících přichází Iggymu další dopis. Miloš se oběsil. A z kvarteta kamarádů na život a na smrt tak zůstali už jen Dominik a Iggy. Po pohřbu Miloše byli oba naprosto zdrcení. A když se loučili oba věděli že se vidí naposled, nejen kvůli Dominikově nemoci. Objali se a beze slova odešli, každý jiným směrem. Po týdnu přišel Iggymu tentokrát už poslední dopis. Dominik se zastřelil.
A tak zbývá poslední, který je na hranici života a smrti. Stačí si jen vybrat jestli přijme starou dohodu nebo přetrhá provazy minulosti a bude žít dál.
Tím posledním... jsem já.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | Web | 11. května 2010 v 18:15 | Reagovat

No, tak to je dobrý... Jakpak to asi dopadlo...

2 Terry Terry | 6. února 2011 v 10:56 | Reagovat

Kurva..ten konec mě dostal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama